טור דעה: נגד הקמת בית הספר - תושב השכונה

הקדמה

הרעיון להקמת בית ספר יסודי בן 18 כיתות בדרך המשי סובל ממספר בעיות, חלקן ישפיעו ישירות על דיירי הרחוב וחלקן ישפיעו על בטיחות כלל התלמידים המיועדים ללמוד בבית הספר.

מדובר בהקמת בית ספר גדול בשטח קטן ומאולץ בפאתי היישוב, תוך הפרעה קשה לתנועת רכבי הדיירים בבניינים הסמוכים, בעיות בטיחות קשות להולכי רגל (שרובם ילדים קטנים), והשפעה סביבתית רבה. כל זה, כשבמרכז השכונה החדשה עומדת לקום קריית חינוך גדולה, וכשבמרחק הליכה סביר נמצאים עוד שלושה בתי ספר יסודיים, שלפחות אחד מהם (רביבים) נמצא באיכלוס חלקי.

כבר היום עמוס רחוב דרך המשי, הקטן והצר, במגוון גדול של מבני ציבור: במגרש שעליו רוצים להקים בית ספר קיימים ופועלים 6 גנים, בית הקשיש ובית חב"ד. בנוסף, הוקמו לאחרונה בצידו השני של הרחוב ליד דרך התקוה גם בית תנועות הנוער וגם עוד אשכול גדול של גנים.

מכיון ששטח המגרש נוצל ברובו לטובת מבני ציבור שונים, הוספת בית ספר גדול לשטח המצומצם שנותר, תביא לתכנון מוזר ומאולץ, בין השאר על ידי הוספה של חניון מקורה, אשר מעליו ייבנה מרכז ספורט בגובה של כ – 4 קומות! שיהיה פעיל ברוב שעות היממה.

לאחר התייעצות עם מספר מומחים, בניית בית ספר במתחם, תהווה פגיעה תחבורתית קשה, מפגע חמור שיפגע בכל תושבי השכונה ובמיוחד בבתים הגובלים במיקום בית הספר כמפורט להלן.

אנו מתנגדים לבניית בית הספר מהסיבות הבאות:

תנועה

דרך המשי הינו רחוב צר, בעיקר בחלקו הדרומי - שם נמצא השטח האמור, ועליו כבר היום מספר מבני ציבור. עוד היום קיים פקק מתמשך בחלק זה של הרחוב בשעות הבוקר. תוספת התנועה המוערכת מדי בוקר וצהריים היא כ-400 כלי רכב, מעבר למאות כלי הרכב המגיעים כבר כיום לגנים. תוספת זו תסתום לחלוטין את הרחוב ולא תאפשר יציאה וכניסה של רכבים היוצאים מהבניינים הסמוכים (יש כניסות לשלושה חניונים המשרתים מעל 300 יחידות דיור ברדיוס 50 מטר מהכניסה המיועדת לבית הספר). הרכבים יתקעו בחניונים  וכל הרחוב ייחסם.

בכוונת המועצה להוסיף חניון נוסף במקביל לחניון הקיים כיום לגנים ובכך ליצור מעין פניית פרסה שתאפשר כניסה מחניון אחד ויציאה דרך החניון השני. רעיון זה, הינו שגוי בעיקרו, ומהווה מלכודת לנהגים:

ההורים של תלמידי בית הספר לא יעברו דרך החניון כדי להוריד את הילדים, אלא יעצרו בחוץ ויחסמו את הרחוב.

ההורים המלווים את ילדי הגנים יצטרכו לעבור את הכביש הפנימי על מנת להגיע לשערי הגנים.

בנוסף, עקב ריבוי הולכי הרגל שיהיו ברחוב, מעברי החציה ומשמרות הזהב (ולא, אין מקום לנתיב 'נשק וסע'), תיווצר סתימה של הרחוב אשר תמנע מכלי הרכב לצאת מהחניונים או לצאת/להיכנס לאיזור בית הספר (חניוני הבתים נמצאים ממש ליד בית הספר ובהם יש מאות מכוניות).

יש לציין כי קיימת בעייתיות קשה בהמשך התנועה לכיוון דרום בחיבור עם רחוב עין שמש, עקב חניית רכבים על המסלול הימני של הרחוב שאינו מאפשר תנועה דו-כיוונית. בהמשך גם רחוב יהודה הלוי, די פקוק בשעות הבוקר. הנהגים שיגיעו לבטח על מנת להוריד את הילדים יתקעו בפקק לכיוון דרום, או יבצעו פניות פרסה מסוכנות בדרך המשי על מנת להיחלץ לכיוונים אחרים. ראו תמונת תנועה מתוכננת.

בטיחות

מתוכננות 5 כניסות/יציאות מהבניינים/חניון בית הספר והגנים בטווח של 40-50 מטר מבית הספר (3 הכניסות/יציאות מהבניינים הסמוכים וכן כניסה ויציאה מהחניון הקיים והחניון החדש שמתוכנן להיבנות). דבר זה יגרום לבעיית בטיחות קשה של התלמידים שיצטרכו לעבור מספר מעברים, כאשר קיימים עשרות/מאות רכבים תקועים ונהגים חסרי סבלנות! אנו מעריכים שהורים לא יסכנו את ילדיהם וישלחו אותם לבד לבית הספר. נקוה חס וחלילה, שאף ילד לא ייפגע בגלל טיפול לקוי בתכנון.

בנוסף עקב חוסר מקום בשטח הקיים, מתכננת המועצה להקים חניון אשר מעליו יבנה מגרש ספורט. כתוצאה מכך החניון יהיה מקורה. חניון זה אשר הינו מקורה וחשוך, הינו מקום מסוכן לילדים ובני נוער (סמים, לכלוך, מקום לעשיית צרכים...).

קרבת הפרסה בין החניונים לחצרות המשחק בגני הילדים תיצור לא רק בעיה בטיחותית קשה, אלא אף זיהום אויר חמור גם לגנים וגם לבית הספר.

לא קיים מעבר מתאים ובטוח להולכי רגל וילדיהם הקטנים אשר צועדים לגני הילדים! כיצד יוכלו ההורים והילדים לעבור דרך החניה הפקוקה לגמרי במכוניות ונהגים עצבניים?

רעש  והפרעה לציבור בשטח הציבורי (שצ"פ)

כפי שצוין, בכוונת המתכננים, להקים על גג החניון המקורה מגרש ספורט! מגרש ספורט זה יהווה מטרד רעש לבניינים בסביבה גם ביום וגם בלילה. ע"פ ועדת תכנון ובניה, אמור להנתן פתרון אקוסטי למגרש זה, אך הוא יגרום להגבהת מגרש הספורט לגובה של כ- 10 מטר  (3-4 קומות) ויפגע באיכות החיים של התושבים.

מעבר לכך, כדי להגיע למגרש תוכננו גשרים ומדרגות – שמקשים על הגישה אליו, ויגרמו גם הם למפגע רעש סביבתי ולפגיעה באיכות החיים של דיירי הבניינים הסמוכים.

יש לציין כי קיים שטח ציבורי במרחק לא גדול בטיילת ולכן אין צורך בכלל בשטח ציבורי נוסף שיפעל ביום ובלילה.

צפיפות בבית הספר

שימו לב לתכנון – אין כמעט שטח למשחקים עבור למעלה מ- 500 ילדים, מדובר בהקמת בית ספר על שטח מוגבל ומאולץ, שלא יאפשר לילדים את המרחבים הרצויים, ובכך כולם ייצאו נפסדים.

חניות

תוספת החניה שהוקצתה גם עבור בית הקשיש, וגם עבור בית הספר היא כ – 25 חניות – זה לא מספיק אפילו למורים ואנשי הסגל. כמו כן, עקב הוספת החניון והצורך להיכנס ולצאת ממנו, תמנע החניה  ברחוב דרך המשי, בצד הצמוד לבית הספר.

פגיעה בערך הדירות

בית הספר שעליו מדובר לא תוכנן במקור כשקנינו את הדירות. בעת הקניה לא היינו מודעים לאפשרות לקיום בית ספר שבו כ-600 תלמידים ואנשי סגל, עם פקקים וצפירות בבוקר ובצהרים, ומגרש ספורט מוגבה ופעיל בכל שעות היממה. הרעש היום יומי של כריזה, צעקות ילדים ביום והרעש בשעות הערב והלילה יפגעו בנו ובערך דירותינו.

לסיכום, נראה כי המתכנן לא לקח בחשבון מפגעים רבים, שעלולים להשפיע על כלל תושבי הסביבה.

פתרונות אפשריים:

מתוכננת קרית חינוך באיזור הצפוני לדרך התקוה. ניתן להקדים ולבנות שם את בית הספר. זהו רחוב ראשי עם 2 נתיבים לכל כיוון שיכול לספוג את התנועה של ההורים וגם הינו דרך יציאה מצויינת מהעיר.

מקום זה הינו בקרבה נוחה לשכונה ויכול להוות פתרון מצוין.

עד לבניית בית הספר, ניתן לדאוג להסעות של התלמידים לבית ספר רביבים או בית ספר אחר בגני תקווה.

לאילו שהינם בעלי ילדים קטנים וחושבים שצריך בית ספר ליד הבית – חשבו על העומס הצפוי ברחוב, על הסכנה הבטיחותית לה יהיו הילדים חשופים. הילדים יגדלו והמפגע יישאר!

 

טור דעה: בעד הקמת בי״ס בדרך המשי - תושב השכונה

במשך שנים עמלה המועצה המקומית על מנת להוציא לפועל את הקמתו של בית ספר "אמירים". בית ספר אמירים מיועד לשרת את תושבי השכונה המערבית של גני תקווה (אשר תושביה כיום משויכים לבית ספר רביבים).

הדרך לא הייתה פשוטה. המועצה אישרה את התב"ע בוועדה המקומית, קיימה מפגשי תושבים בהם הוצג מבנה בית הספר ותכנונו, עמדה איתנה מול המתנגדים (11 במספר) לתכנית מול וועדת הערר וניצחה!!

בכל מפגש תושבים בעניין תכניות הבנייה ביישוב, הוצגה לתושבים תמונה לפיה קיומו של בית ספר אמירים בשכונה הינו עובדה מוגמרת, עובדה שעליה הסתמכו תושבים רבים בקניית ביתם בשכונה.

התכנית קרמה עור וגידים, האישורים הושגו, משרד החינוך נתן את ברכת הדרך (ואת הפרוגרמות), נושא התקצוב מטעם משרד החינוך התקדם ותושבי השכונה היו מאושרים שבית הספר השכונתי שכל כך ציפו לו אוטוטו יפתח. ואז, ביום בהיר אחד התברר כי המועצה חזרה בה מהבטחותיה ויוצאת לקידום הליך בחינה מחודשת לשימוש שייעשה בשטח. על אף העובדה שהושקעו כספי ציבור ומשאבים רבים הן בפן התכנוני הן בפן המשפטי מול המתנגדים להקמת בית הספר והן בפן ההוצאות הנדרשות לקבלת אישורי משרד החינוך.

כידוע, בשנים האחרונות נהנתה גני תקווה מגידול אוכלוסייה משמעותי ומפיתוח שכונות חדשות. השכונות החדשות (פרט לשכונה המערבית) נהנות מבתי ספר בשכונה, אליהם ניתן לצעוד ברגל שעה שתושבי השכונה המערבית נאלצים להגיע לבית ספר רביבים המרוחק.

אין צורך להכביר במילים בדבר הפגיעה הנגרמת לאיכות חיי תושבי השכונה וגם בזו הנגרמת לתושבי השכונות המובילות לבית ספר רביבים, מצב בלתי נסבל זה רק יחמיר עוד יותר, כאשר התמ"א העתידית שתתבצע בשכונת הרמה תגרום לכאוס תחבורתי בכל מרכז וצפון גני תקווה עקב חסימת כבישים, תחבורת משאיות וכלים הנדסיים שיהיו בשטח וגם לסגירות שיצטרכו לבצע בכבישים שמובילים לרחוב התבור ולרחבת "נשק וסע", מה שיגרע מאיכות החיים של כלל התושבים; אלה הגרים בסמוך לרביבים, ואנחנו שנצטרך להסיע את ילדינו סמוך לאזור שיהיה אתר בניה במשך שנים.

בהקשר זה חשוב לציין כי המועצה חרטה על דגלה ליצור סביבת חיים שבה אין צורך להשתמש ברכבים לצורך הגעה למוסדות חינוך, זאת הן מטעמים בריאותיים והן על מנת לצמצם את עומסי התנועה. לשיטתנו, ההחלטה לבטל את בית הספר חוטאת לכוונותיה המוצהרות של המועצה.

ברי כי כל תושבי השכונה אשר מתגוררים בקרבת בית הספר חוששים מהכבדה בצירי התנועה ביישוב ובשכונה בפרט, אולם חשוב להדגיש שקיומו של בית הספר (בייחוד לאור העובדה שהתלמידים בו יתגוררו בסביבתו וצפויים שלא לעשות שימוש ברכב על מנת להגיע אליו) לא יהווה הכבדה משמעותית על צירי התנועה בסביבתו.

כיום, לא ידוע מהי האלטרנטיבה אשר לטובתה נבחן שוב רעיון הקמת בית הספר, חשוב לזכור שישנם שימושים ציבוריים שיכול שיעשו בשטח זה אשר ייגרמו להכבדה תחבורתית גדולה פי עשרות מונים, הן מבחינת שעות הפעילות של המקום שעשוי לפעול עד שעות הערב והן מבחינת האנשים שיגיעו אליו, שיכול שיהיו גם מחוץ לשכונה וברי כי יעשו שימוש ברכבם על מנת להגיע.

עוד יוער, כי כפי שנכתב בתחילה, בוועדת הערר שהתקיימה בעקבות התנגדויות שהוגשו שעה שאושרה הקמתו של בית ספר אמירים, עלו גם טענות בעניין העומס התחבורתי אשר עלול להכביד על תושבי השכונה וטענות אלו נדחו.

כל מבוקשנו הוא לתת עתיד טוב יותר לילדנו, לאפשר להם ללמוד בבית ספר בקרבת הבית אליו יוכלו להגיע בכוחות עצמם ובעצמאותם ולהנות מקיומה של ההבטחה שהבטיחה מועצת גני תקווה שעה שקנינו את בתינו לפיה, יהיה בית ספר בשכונה. אנו מבקשים לא להיות מופלים לרעה שעה שבשכונות החדשות קיימים בתי ספר קרובים ותושבי השכונה נאלצים להגיע לבית ספר מרוחק.