שאלות ותשובות בנושא התקנה והפעלה של מערכות לייצור אנרגיה מתחדשת מהשמש

 

1. למה זה טוב?

כל מטר מרובע של פנל פוטו-וולטאי על גג קיים יכול לייצר 150 וואט של חשמל, ללא זיהום אוויר וללא שימוש בקרקע. בנוסף, הפאנלים על הגג מונעים חימום יתר או קירור יתר של הגג וחוסכים בצריכת החשמל לקירור/חימום. היכולת ללמד את התלמידים על יתרונות הקיימות באמצעות דוגמא בבית הספר שלהם יספק מעורבות ישירה יותר, במיוחד בתחום מקצועות גאוגרפיה, מדע, עיצוב וטכנולוגיה. זה יכול גם לעזור לעודד את הקהילה הרחבה לנקוט בפעולות לטיפול בשינויי האקלים.

2. למה יש הטוענים שזה מסוכן?

שניים מתוך שלושת המרכיבים של מערכת פוטו וולטאית מייצרים סביבם שדה מגנטי המשתנה בתדר של רשת החשמל, סוג קרינה שנקבע על ידי ארגון הבריאות העולמי כ"מסרטן אפשרי". לא מדובר על "מסרטן ודאי" או על "קרוב לוודאי מסרטן" אך עדיין מצדיק הפעלת עיקרון ההזהרות. להלן רשימת הגורמים הקשורים, ברמה כזו או אחרת, לסרטן- www.health.gov.il/Services/Committee/malignancy_substance/Pages/default.aspx

3. זה מסוכן?

ממש לא. מערכות כאלו הותקנו ופעילות במספר רב של מוסדות חינוך ואף על מבני מגורים. בכל המקרים, אותה רמת קרינה שהייתה קיימת לפני התקנת המערכות פוטו וולטאית נמדדה גם לאחר התקנת המערכת והפעלתה בהספק מלא.

4. איך זה יכול להיות שזה לא מסוכן?

הסיכון קיים לאחר חשיפה כרונית – ממושכת לרמות גבוהות יחסית של שדה מגנטי משתנה בתדר של רשת החשמל. חשיפה לאורך זמן לרמות מעל 4 מילי-גאוס יכולה לגרום לעליה של הסיכון ללוקמיה מ- 1 ל- 20,000 לפי 2 שזה 1 ל- 10,000. סיכון קיים גם בחשיפה אקוטית – לזמן קצר אך לרמות שדה מגנטי שמעל 1000 מילי-גאוס. אף מרכיב של מערכות סולאריות אינו יכול לגרום לחשיפות כאלו, לא בנפרד ולא יחד.

5. כמה קרינה יש סביב המרכיבים של מערכת פוטו-וולטאית?

למערכת פוטו-וולטאית יש 3 מרכיבים עיקריים: (1) פנלים סולאריים שהופכים את אור השמש לחשמל בזרם ישר,  (2) ממיר של הזרם הישר לזרם חילופין בתדר של רשת החשמל, (3) וחוטי החשמל המעבירים את הזרם ללוח החשמל. השדה המגנטי המשתנה בתדר של רשת החשמל נוצר רק סביב הממיר וסביב החוטים. בממירים הישנים, ללא מיגון, שדה המגנטי היה יורד ל- 4 מיליגאוס רק אחרי 3 מטר והמשרד להגנת הסביבה דרש 4 מטר בין הממיר לאזורים בהם החשיפה אינה רגעית. בממירים החדשים, ללא מיגון, המרחק הינו 0.5 מטר בלבד. הכבלים הינם מאותו סוג של שאר הכבלים המביאים חשמל לבית הספר וגם הזרמים הינם באותו סדר גודל של זרמים. יחד עם זאת רצוי, כדרוש ממערכת לאנרגיה נקיה, להשתמש בכבלים עם קרינה מופחתת סביבם, פיתוח ישראלי ותוצרת ישראל.

6. האם תהליך ההתקנה של מערכת לייצור אנרגיה מסוכנת? 

התקנה של מערכת סולארית מתבצעת  באתר עבודה מסומן שהכניסה אליה אסורה ובפיקוח שוטף ובליווי של יועץ בטיחות וממונה בטיחות בשטח. העבודות מתבצעות לאחר אישור מהנדס קונסטרוקטור, במקרים של התקנה על גגות מבני ציבור ובתי ספר, ההתקנה אינה מתבצעת בזמן הלימודים וללא הפרעה לשגרת לימודים. 

7. מהם הפעולות של הלוחות הפוטו-וולטאיים? 

כידוע, השמש מהווה מקור אנרגיה בלתי נדלה לחיים על פני כדור הארץ, ואחת ממטרותיה החשובות של האנושות היא ללמוד כיצד ניתן לנצלה ולהמירה לאנרגיות אחרות, כגון חשמל וחום. בהשוואה למקורות אנרגיה אחרות בהם אנו משתמשים להפקת חשמל, תהליך ההמרה של אנרגיית השמש הינו ידידותי לסביבה ואינו כרוך בנזקים לאדם, בעלי חיים, מים או קרקע (מלבד לשימוש במשאבי טבע ליצירת הפאנלים). תפקיד מרכזי בהליך זה ניתן ללוחות הסולאריים עצמם, בהם הופכת קרינת השמש לזרם חשמלי אשר ניתן יהיה בסוף התהליך להשתמש  בו לצרכים ביתיים או תעשייתיים, בין אם לצריכה עצמית או להעברה לרשת החשמל הארצית של חברת החשמל. 

8. כמה קרינה תוסיף התקנתה והפעלתה של המערכת פוטו-וולטאית?

בהתקנה נכונה, גם הפעלה בהספק מלא של המערכת לא תוסיף על רמות הקרינה שהיו קיימות בבית הספר לפני ההתקנה וההפעלה של המערכת.

9. יש רישוי ובקרה ממשלתית על בטיחות קרינה בהקמתה והפעלתה של מערכת פוטו-וולטאית?

בהתאם לחוק הקרינה הבלתי מייננת התשס"ו, 2006 , עבור הקמה והפעלה של מערכת פוטו- וולטאית נדרש היתר של המשרד להגנת הסביבה. היתר מתבסס על דוח הערכת רמות חשיפה בהן מחושבות רמות החשיפה לשדה מגנטי בתנאים של הפעלת המערכת בהספק מלא.

10. מה הן התרומות שמערכת פוטו-וולטאית מספקת?  

  1. היבט סביבתי: 60 אחוז מפליטת גזי החממה, הגורמים לשינויי האקלים, הם תוצאה של ייצור אנרגיה באמצעות שריפת דלקים.  ייצור אנרגיה מתחדשת בכלל, ואנרגיה סולארית בפרט, מהווים דרך מעשית לייצור חשמל ללא זיהום ושריפת דלקים. בזכות ימי השמש הרבים בישראל, אנרגיה זו זמינה בשפע וללא עלות.  

  1. היבט כלכלי: מערכות פוטו-וולטאיות מהוות מנוף כלכלי משמעותי להגדלת הכנסות מהתמלוגים שמשולמים על ידי חברת החשמל,  המאפשר להרחיב ולשפר את היקף השירותים הניתנים לתושבי העיר. בנוסף, הפאנלים המותקנים על גג המבנה מפחיתים את בלאי האיטום של הגג (מהווים חוצץ בין השמש לגג) ותורמים להפחתת הטמפרטורה בתוך המבנה ולחיסכון בעלויות המיזוג בחודשי הקיץ. 

  1. היבט בריאותי: נשימת אוויר נקי והפחתת זיהום אוויר כתוצאה מהפחתת הפעילות בתחנות הכוח הארציות. בנוסף, קירויים של מגרשי ספורט מעודדים שימוש נרחב יותר במגרש ומאפשרים פעילות תחת הצללה בימי הקיץ החמים, והגנה מגשם בימי החורף. 

  1. היבט חברתי: פיתוח ענף תעסוקה נוסף בישראל ויצירת מקומות עבודה בשלל תחומים המתחברים לענף הסולארי. 

  1. ביטחון אנרגטי: ביזור האתרים להפקת אנרגיה, המקדם עצמאות עירונית בתחום.  

  2. חוסן אנרגטי: התקנה של מערכות סולאריות הינו צעד הכרחי בעצמאות המבנה לאנרגיה ואי התלות במקורות אספקה חיצוניים במצבים של הפסקות חשמל. 

  3. חינוך לקיימות: הקמת מערכות סולאריות על ידי הרשות המקומית בכלל ועל גגות בית ספר בפרט, יוצרת מודעות גבוהה יותר אצל ילדים לפתח אנרגיות ירוקות ולקדם את תחום הקיימות.  

11. האם יש צורך לטפל במערכות באופן שוטף? 

פאנלים פוטו-וולטאיים דורשים ניקיון תקופתי על מנת להפיק את הניצולת המקסימאלית של הפאנלים לתפוקת חשמל מקסימלית מהמערכת. ההמלצה היא לביצוע בדיקת תחזוקה של 4-6 פעמים בשנה (תלוי במיקום גאוגרפי). כיוון שמערכת סולארית מקובעת לתשתית קיימת, כמות הפגמים שעלולה להיווצר במערכת קטנה מאד. יחד עם זאת, קיימת חשיבות לדאוג לניקיון הפאנלים של המערכת הסולארית, וזאת כדי למקסם את התפוקה מהמערכת. תכנית הניקיון נקבעת בהתאם לתנאי מזג האוויר באזור ההתקנה.